Hosting Paket Özelliklerinin açıklaması

Genel özellikler:

Disk Alanı :Daha fazla disk alanı, daha fazla dosya, web sayfası, eposta hesabı gibi hesabınızda bulunan herşey için daha fazla yer anlamına gelir.

Bant Genişliği :Dosya yükleme, indirme, eposta alıp gönderme, ziyaretçilerin sayfalarda gezinmeleri karşılıklı veri trafiği oluşur ve bunun toplamı bant genişliğinizdir. Yaklaşık olarak sitenizdeki 100 bin tık 1gb bant genişliği oluşturur. Bant genişliği kullanımınız her ay sıfırlanır.

Aylık ücret : Tüm planların aylık ya da yıllık ödeme opsiyonları vardır. (Standart plan hariç). Bu fiyatlara kdv dahildir. Yani gördüğünüz fiyatlar ödeyeceğiniz toplam tutarları gösterir.

Destek : Sistemimizde webadmin ve webadminpro paketlerine 7 gün 9 saat telefonla veya bilet sistemi ile destek verilmektedir. Diğer paketlere sadece bilet ile destek verilmektedir. Bilet ile destek konusunda ayrıntılı bilgi edinmek için linke tıklayın.

Yedekleme : Kontrol panelinde yedekleme seçeneği hesabınızı arşivlemenize yardımcı olur. Bu yedekleme hesabınıza ait bütün veriyi yedekleyecektir. Eposta hesaplarınız, mesajlarınız, ftp hesaplarınız, veritabanlarınız yani hesabınıza ait her ne varsa kolayca yedekleyebilirsiniz.

Kontrat : Hosting servisimiz herhangi bir kontrat gerektirmemektedir. Yazılı bir anlaşma yoktur. Sadece hesabınızı açarken web sayfası üzerinden onayladığınız bir anlaşma sözkonusudur. Dilediğiniz an hesabınızı kapatabilirsiniz. Hesap kapatmak için herhangi bir ücret talep edilmez.

%99.9 Hatta Kalma : Web sitenizin %99,9 oranla sürekli online olacağını garanti ediyoruz. Bu garanti ağ sistemi hatalarını, sunucu hatalarını kapsamaktadır. Ttnet yurt içi ve yurt dışı omurgasında meydana gelebilecek hatalar bizim sorumluluğumuz dışındadır.

Para Iade Garantisi : Herhangi bir nedenden dolayı hesabınızın açılışından sonra 30 gün içinde hesabınızın kapatılmasını isterseniz ödediğiniz ücreti geri alabileceğinizi garanti ediyoruz.

Anında Kurulum : Tüm hesaplarımız ücretsiz kurulur. Siparişinizin operatörün eline geçmesi ve sunucu yöneticilerine emri iletmesi süresince bir eposta alışveriş süreci yaşanır. Normal şartlarda bu süre 1 saati geçmez. Size hesabınızın ayrıntıları ile ilgili eposta gönderilir. Ardından kontrol paneline girip hesabınızı kullanabilirsiniz.

Alan Adı ve FTP Özellikleri :

Alan Adı Sayısı : Satın aldığınız pakette kaç farklı web sayfası barındırabileceğinizi gösterir. 1 den fazla alan adı barındırabildiğiniz paketlerde tek bir kontrol paneli ile hepsini yönetebilirsiniz. Her bir alan adı için farklı bir yönetici yaratabilirsiniz.

Alt Alan Adı Sayısı : Alan adları alanadı.com şeklindedir. Alt alan adları ise satis.alanadı.com, fakulte.universite.edu.tr eticaret.banka.com.tr şeklindedir ve alt alan adlarının başına www konmaz. Bu alanda alan adınızın altına kac adet alt alan adı tanımlayabileceğiz belirtilmiştir.

FTP Hesapları : Ftp ; file transfer protokol yani dosya transfer protokolü dür. Birden fazla ftp hesabı size arkadaşlarınızın ya da müşterilerinizin web sitenizin belirlediğiniz alanına dosya yükleyebilmesini sağlar.

Anonymous FTP: Anonymous ftp hesabı kullanıcı adı ve şifresi gerektirmeden herkesin web sitenizin belirlediğiniz alanına dosya gönderebilmesini sağlayan özelliktir. Bu özelliğe sahip paketler için ücretsizdir.

Desteklenen Özellikler :

MySql Veritabanı : Mysql dünyanın en popüler veritabanıdır. Ücretsizdir. Bu nedenle birçok uygulama (içerik yönetim sistemleri, forumlar, anketler, galeri scriptleri vs...) mysql gerektirir.

CGI : Common gateway interface. Genel ağ geçit arayüzü anlamına gelen CGI, web sunucularının veritabanından, dökümanlardan ya da bazı programlardan veri alışverişi yapabilmesini sağlayan bir metoddur.

Php 4&5 : Php sunucu üzerinde çalışabilen bir script dilidir. Php scriptlerini doğrudan kendi bilgisayarınızda çalıştıramassınız. Bilgisayarınızı bir web sunucusu gibi çalıştırabilen programlarla bunu yapmanız mümkündür.

SSH : Sunucu üzerinde vim ya da nano gibi editörlerle kolay düzenleme ve geliştirme yapabilmenizi sağlar. OpenSSH erişimi taleplerinizi destek@telekom.com.tr ye kimlik fotokopinizle birlikte göndermeniz gereklidir.

Perl : Perl en çok kullanılan CGI scripti dilidir.

Phyton : Python birçok farklı bilgisayar da ve işletim sistemlerinde kullanılabilen programlama ve script dilidir.

SSI : Server Side includes - Perl tabanlı html komutlarıyla web sayfalarına anında erişim sağlamak için kullanılır.

Cron : Crontab bir unix işletim sistemi işlemidir. Kullanıcının önceden ayarladığı bir zamanda otomatik çalışarak istenen komutları icra eder.

FrontPage : Frontpage Microsoft un web sayfası yaratma ve yükleme aracıdır. Fp eklentisi kurulu tüm frontpage versiyonlarını desteklemekteyiz.

Curl : Url yazımıyla dosya transfer etmek için kullanılan bir komut satırı aracıdır.

GD : GD ANSI kütüphanesinin dinamik resim yaratma aracıdır. Diğer formatlardan PNG ve JPG resimlerini yaratır. GD nin son versiyonunu kullanıyoruz.

Image Magick : ImageMagick her türlü resim formatını okumayı, yazmayı ve yayınlamayı sağlayan güçlü bir kütüphane ve araçtır.

Streaming Audio&Video : Windows media, Quicktime, real media player formatlı hareketli video ve ses dosyalarınızı çalıştırabilirsiniz.

E-Posta Özellikleri :

POP3 Hesapları : Pop hesapları sayısı. Pop hesapları outlook express, eudora vs. gibi programlarla eposta göndermek ve almak için kullanılır.

Web Mail : Tüm hosting paketlerimizde web mail özelliği mevcuttur. www.alanadınız.com/webmail adresinden desteklediğimiz squirrel, round cube, horde yazılımlarından dilediğinizi kullanarak epostalarınıza internet üzerinden dilediğiniz yerden erişebilirsiniz.

Email Alias : Eposta alias ları birçok eposta kutusunun tek bir eposta kutusuna aktarılmasını sağlar.
Otomatik Cevaplayıcılar : Otomatik cevaplayıcılar ile eposta kutunuza gelen bir epostayı belirlediğiniz mesajla cevap verebilirsiniz.

Mailing Listeleri : Sürekli yazıştığınız bir eposta grubunuz bulunuyorsa bunları mailing listesine ekleyerek daha kolay ve hızlı eposta gönderimi yapmanızı sağlar.
Hepsini Yakala : Eposta yakalama özelliği eposta adı yanlış dahi olsa alanadınıza gelen tüm eposta ları belirlediğiniz eposta kutusuna yönlendirir. Bunun için destek@telekom.com.tr ye eposta gönderiniz.

Spam Assassin : Spam assasin bir spam mail bloklayıcısıdır. Enable etmeniz durumunda eposta hesabınızı birçok zararlı epostadan korunacaktır. Sürekli güncellenen veritabanıyla bu özellik size zaman tasarrufu sağlayacaktır.

E-Posta yönlendirme : Epostalarınızı yönetirken yönlendirme tanımlayarak eposta kutunuza gelen tüm epostalarınızı istediğiniz başka bir eposta adresine yönlendirebilirsiniz.

Imap Desteği : IMAP internet message access protocol yani internet mesaj erişim protokolüdür. IMAP protokolu kullanıcı eposta programlarının uzaktaki mesajlara erişmelerini sağlar.

Kontrol Paneli Özellikleri;

Son Versiyon Cpanel : Birçok scripti hazır kurabileceğiniz kontrol panelinizin içindeki bir bölümdür. Tek bir tıklamayla forum, portal, eticaret, resim galerisi vb. bir çok hazır scripti kurabilir ve yönetebilirsiniz. Ancak bu scriptler ingilizce ön ayarlıdır. Ayrıntılı bilgiyi forum sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Fantastico hot : Birçok scripti hazır kurabileceğiniz kontrol panelinizin içindeki bir bölümdür. Tek bir tıklamayla forum, portal, eticaret, resim galerisi vb. bir çok hazır scripti kurabilir ve yönetebilirsiniz. Ancak bu scriptler ingilizce ön ayarlıdır. Ayrıntılı bilgiyi forum sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Soholanch :Soholaunch içinde birçok temanın hazır geldiği web sayfası yapma aracıdır. Her seviyedeki kullanıcılara hitap edebilir. Ayrıntılı bilgiyi forum sayfalarımızdan bulabilirsiniz.

Hotlink Koruma : Eğer başka web sayfaları sizin web sayfalarınızdaki bir resme ya da dosyaya bağlantı vermişlerse hotlink koruması sayesinde onların erişimini engelleyebilirsiniz. Bu sayede bant kullanımınız gereksiz yere artmamış olur. Yoğun siteler için önerilebilir.

IP Engelleme Yönetimi : Istediğiniz ip numaralarının sitenize girmesini engelleyebilirsiniz.

Hata Sayfası Tanımlama : Sitenizde bulunmayan bir adres yazıldığında sizin yaptığınız hata sayfalarının görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

URL Yönlendirme : Sitenizi istediğiniz başka bir adrese yönlendirebilirsiniz.

Web Tabanlı Dosya Yönetimi : Dosyalarınızı konrol panelinden yönetebilirsiniz. Kontrol panelinizdeki dosya yönetimine tıklayarak dosya silebilir, yükleyebilir, adını değiştirebilir, ya da üzerinde değişiklik yapıp kaydedebilirsiniz. Bu da bazı değişiklikleri heryerden yapabilmenizi sağlar.

Şifre Kilitli Klasörler : Web sayfanızdaki dilediğiniz klasöre bir şifre ve kullanıcı tanımlayabilirsiniz. Bu kullanıcı adı ve şifreyi bilmeyen kişiler web sayfanızdaki bu klasöre erişemeyecektir.

PhpMyAdmin : Kontrol panelinizden veritabanı işlemleri yapmanızı sağlar. Bu bölümde mysql tabloları ile ilgili işlemleri yapabilirsiniz.


Web ve FTP Istatistikleri :

Awstats (online güncelleme) : Istatistik programıdır. Istatistik bilgilerinize ulaşmak için beklemessiniz. Istediğiniz an güncelleyerek kullanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiyi awstats tan elde edebilirsiniz.

Webalizer : Istatistik programıdır. Ayrıntılı bilgiyi webalizer den elde edebilirsiniz.

Raw Log Manager : Sitenizin ham loglarını kontrol panelinizden indirebilirsiniz.

Referrer Logs : Referrer log ları sitenizin trafiğinin hangi sitelerden kaynaklandığını gösterir.

Error Logs : Error log ları hata kayıtlarıdır. Ziyaretçilerin hangi sayfada hata mesajı aldıklarını listeler.

E-Ticaret :

Paylaşımlı SSL : Eğer sitenizde eticaret veya benzeri uygulamalarda kredi kartı bilgisi veya şifre gibi başkalarının eline geçmemesi gereken bilgiler alıyorsanız SSL kullanmanız gerekir. SSL ile ilgili ayrıntılı bilgiyi link sayfamızdan edinebilirsiniz.

SSL : Eğer sitenizde eticaret veya benzeri uygulamalarda kredi kartı bilgisi veya şifre gibi başkalarının eline geçmemesi gereken bilgiler alıyorsanız SSL kullanmanız gerekir. SSL ile ilgili ayrıntılı bilgiyi link sayfamızdan edinebilirsiniz.

Agora Kart : Agora bir eticaret yazılımıdır. Kontrol panelinden kurabilirsiniz. Ancak dili ingilizcedir. Internetten türkçe dosyalarını bulabilirsiniz. Bu tip scrtipler için yardım desteğini kendi sitesinden edinmeniz gerekiyor. agora

Oscommerce : Oscommerce bir eticaret yazılımıdır. Kontrol panelinden kurabilirsiniz. Ancak dili ingilizcedir. Internetten türkçe dosyalarını bulabilirsiniz. Bu tip scrtipler için yardım desteğini kendi sitesinden edinmeniz gerekiyor. Oscommerce

Zencart : Oscommerce bir eticaret yazılımıdır. Kontrol panelinden kurabilirsiniz. Ancak dili ingilizcedir. Internetten türkçe dosyalarını bulabilirsiniz. Bu tip scrtipler için yardım desteğini kendi sitesinden edinmeniz gerekiyor. Zencart

CubeCart : Cubecart bir eticaret yazılımıdır. Kontrol panelinden kurabilirsiniz. Ancak dili ingilizcedir. Internetten türkçe dosyalarını bulabilirsiniz. Bu tip scrtipler için yardım desteğini kendi sitesinden edinmeniz gerekiyor.

Satın Alma :

Aylık Ücret : Tüm planların aylık ya da yıllık ödeme opsiyonları vardır. (Standart plan hariç). Bu fiyatlara kdv dahildir. Yani gördüğünüz fiyatlar ödeyeceğiniz toplam tutarları gösterir.
  • ftp, bant genişliği, pop3, webmail, imap
  • 0 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

İlgili diğer dökümanlar

Kontrol panelime nasıl erişirim?

"www.siteniz.com/cpanel " şeklinde sitenizin adresini yazdıktan sonra "/cpanel" ekleyerek kontrol...

Hosting hizmeti satın almak için alan adı olması gerekiyormu?

Evet. Çünkü hosting varolan bir alan adı için verilen hizmettir. Dolayısıyla ya alan adı satın...

Alan adının ns sunucularına yönlendirilmesi nasıl yapılıyor?

NS sunucu kaydı alan adının adresini belirler. Yani alan adının host edildiği kuruluşa ait...

Kontrol paneli nedir?

Hosting hizmetini satın aldığınızda size bu hizmete ulaşabilmeniz için bir kullanıcı adı ve şifre...